YAŞAR KEMAL’İ ÖLÜMÜNÜN İKİNCİ YILINDA ANIYORUZ

YAŞAR KEMAL’İ ÖLÜMÜNÜN İKİNCİ YILINDA ANIYORUZ

Türk edebiyatının usta kalemi ve ezilenlerin sesi Yaşar Kemal’i, ölümünün ikinci yıllında anıyoruz.

Yaşar Kemal, solunum güçlüğü ve kalp ritim bozukluğu sebebiyle 2015'in Ocak ayında hastaneye kaldırılmış ve 28 Şubat günü hayatını kaybetmiştir.

Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan "Türk edebiyatının koca çınarı" Yaşar Kemal, 1923 yılında o dönem Adana sınırları içerisinde şimdiyse Osmaniye'nin Kadirli ilçesine bağlı Hemite köyünde doğmuştur.

Ülkemizi, Anadolu coğrafyasını ve topraklarını seven Yaşar Kemal, yaşadıklarını ve hissettiklerini romanlarında, öykülerinde anlatmıştır. Yaşar Kemal, pek çok eserinde Anadolu'nun efsanelerinden, masallarından ilham almış; hep ezilenden, yoksuldan ve emekten yana olmuştur. Türk edebiyatında yeri doldurulmayacak Yaşar Kemal, topluma karşı görevini fazlasıyla yerine getirmiş ve boşluğu doldurulmayacak usta kalem yaşamı boyunca eserlerinde Türkçeyi büyük ustalıkla kullanmıştır.

Yaşar Kemal; Anadolu’yu, kendisini yetiştiren Çukurova toprağını, insanını, çocuklarını çok sevmiştir, haksızlıklara karşı yazıları ve duruşuyla mücadele yürütmüştür.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Türk edebiyatının koca çınarını ölümünün ikinci yılında rahmetle ve minnetle anıyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU