YURT SORUNU İKTİDARIN AYIBI VE SORUMLULUĞUNDADIR DİYORUZ !

YURT SORUNU İKTİDARIN AYIBI VE SORUMLULUĞUNDADIR DİYORUZ !

Adana'nın Aladağ ilçesindeki öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci, 1 görevli hayatını kaybetti; 22 kişi yaralandı.

Öğrenci yurdunda çıkan yangının nedeni şimdilik belirsiz olsa da son yıllarda özel yurtlarda ihmaller nedeniyle çok sayıda öğrenci hayatını yitirmiştir. Yanarak can veren çocuklarımız Süleymancılara ait olduğu bildirilen bir yurttta hayatını kaybetti.

Ülkemizde öğrencilerimizin en büyük sorunlarından biri barınmadır. Devletin öğrencilerimizin sayısını dikkate alarak yurt talebini karşılayamaması acılı olayları yaşamamıza neden olmaktadır. 

Ülkemizi 14 yıldır yöneten siyasal iktidar öğrencilerimizin yurt problemini çözememiştir.  Bu açıktan yararlanan cemaatler, tarikatlar, vakıflar öğrencilerimizin ve ailelerimizin çaresizliğinden yararlanarak yurt açmaktalar. Yurtlarda kalan öğrencileri kendi dünya görüşlerine ve ideolojilerine göre şekillendirmektedirler ve yetiştirmektedirler.

Söz konusu cemaat yurdunda yaşanan ihmaller zinciri bitmek bilmiyor.

Olaya ilişkin ilk bilgilere göre birinci kattaki elektrik panosundan çıktığı tahmin edilen yangının ardından çoçuklar kurtulmak için üst katlara çıktı. Ancak yerlerin halı kaplı olması nedeniyle alevler hızla ikinci ve tamamen ahşaptan yapılı üçüncü kata ulaştı. Çatının alev almasıyla çökmesi bir oldu.

Yurtta hayatını kaybeden öğrencilerin cansız bedenlerinin, kapısı kilitli yangın merdiveni önünde bulunduğu açıklaması yangın merdivenin kapısının kilitli olduğunu göstermektedir.

Söndürme çalışmaları sırasında kızının akıbetinden haber alamayan bir öğrenci velisi acı içerisinde, "Burası Süleymancıların yurdu. Buradaki devlet yurdunu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler" dedi.  

1 Ağustos 2008 tarihinde Konya Balcılar Beldesi'nde Kur’an Kursu’na giden kız öğrencilerin kaldığı yurtta da Adana’dakine benzer bir facia yaşanmıştı. Yine Süleymancılar olarak bilinen cemaate yakın özel bir yurtta gaz sıkışması nedeniyle yaşanan patlamada kız öğrencilerden 18'i enkaz altında yaşamını yitirmişti, 29'u da yaralanmıştı. Binanın  deprem ve itfaiye raporu bulunmamaktaydı ve ardından patlamaya ihmallerin neden olduğu ortaya çıkmıştı.

Çocuklarımızın hayatı bu kadar ucuz olmamalı ve yurt sorunu iktidarın ayıbı ve sorumluluğundadır diyoruz!

Devlet öğrencilerimizin yurt sorununu çözmediği sürece cemaatlerin ve vakıfların yurtları alternatif olmaya devam edecektir.  Devletin güvencesinde sağlıklı yurtlarda kalması gereken çocuklarımız çaresizlik içerisinde bu cemaat ve vakıf yurtlarında kalmak zorunda bırakılmaktadır.

Ve soruyoruz;

Çocuklarımız neden bu cemaat ve tarikatların yurtlarında kalmak zorunda bırakılıyor?

Yurt kimlerce işletilmekte, ruhsat nasıl alındığı, bina en son ne zaman denetlendi?

Yangın merdivenin kapısı neden kilitli?

Yangın gibi bir durumda acil tahliye için yapılan merdiven neden kapısı açılamadı?

Sorumlular biran önce açığa çıkarılacak mı?

Birleşik Kamu-İş olarak; yangında sorumluluğu olanlardan hesap sorulmasını, öğrencilerin yurt probleminin acilen çözülmesini bekliyor, hayatını kaybeden çocuklarımıza rahmet, yaralılara acil şifa, acılı ailelerine başsağlığı diliyoruz. 

Açıklamayı İndirmek İçin Tıklayın

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU