Çocuklar Uyurken Susulur… Öldürülürken Susulmaz! Ayağa Kalk Türkiye!…

Çocuklar Uyurken Susulur… Öldürülürken Susulmaz! Ayağa Kalk Türkiye!…

Gezi Parkı eylemleri sırasında İstanbul Okmeydanı’nda ekmek almak için evden çıktığı sırada polisin attığı gaz fişeği ile başından vurulan Berkin Elvan, bugün sabah saat 7.00′de ölümsüzleşti. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 269 gün komada kalan Berkin, bu süreçte 45 kilodan 16 kiloya düşmüştü. Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle Gezi Parkı direnişinde polis şiddetiyle ölen gençlerimizin sayısı 8′e çıktı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu olarak biliyoruz ki  Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti gençliğe emanet etmiştir . Cumhuriyet yıkıcıları gençliği her zaman bir tehdit olarak görmüşler, baskılamaya çalışmışlardır. Bir kuşağın ezilmesine yol açan 12 Mart, 12 Eylül darbeleri gibi 21. yüzyılda onlara reva görülen çağ dışı eğitim sistemi, işsizlik, feodal baskı, ülkemize dönük emperyalist ve kapitalist kuşatma, geleceğimiz olan gençliğimizi hedef seçip ezdi. Gezi parkı direnişi ile yıllardır baskılanan gençlik silkindi ve baskıya, şiddete, tehdite rağmen ayağa kalktı. İtirazını yükseltti.

Berkin de Taylan Özgür gibi, Deniz Gezmiş gibi, 70′lerde Tam Bağımsız Türkiye şiarıyla toprağa düşen gençler gibi, Gezi Parkı direnişinde öldürülen gençlerimiz gibi içi özgürlük ateşiyle yananlarla birlikte ölümsüzleşti.

Artık tüm dünya biliyor ki Berkin Elvan’ı öldüren tüfeğin kabzasını tutan siyasal iktidardır. Ülkeyi yönetenler, polise “Destan yazdılar!” diyenler bu ölümden birinci derecede sorumludur.

AKP iktidarı ülkemizin geleceğine, halkımızın birliğine, laikliğe ve demokratik hukuk devleti kazanımlarımıza saplanmış bir hançerdir. Bu ülkeye acı ve daha büyük felaketlerden başka vereceği bir şey kalmamıştır!

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu olarak sorumluların bir an önce bulunmasını ve olayların birinci dereceden sorumlusu olan siyasal iktidara istifa çağrısında bulunuyoruz.

 12.03.2014 günü işyerlerinde bildirilerimizi okuyor tüm yurtta alanlarda olacağımızı kamuoyuna duyururuz

Not: Ankara’da Saat 12:00 de Konfederasyon binamızda toplanıyoruz. Saat 13:00 de Sakarya Meydanında basın açıklaması yapıyoruz.

 

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu