CUMHURİYET, DEMOKRASİ VE LAİKLİK İÇİN GÜNDOĞDU MEYDANI'NDAYDIK

CUMHURİYET, DEMOKRASİ VE LAİKLİK İÇİN GÜNDOĞDU MEYDANI'NDAYDIK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, CHP’nin öncülüğünde İzmir’de düzenlenen “Cumhuriyet ve Demokrasi” mitingine katıldı.  15 Temmuz Darbe girişimine tepki gösterilen mitingde “cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe vurgu yapılarak, “Cumhuriyetin kurucu ayarlarına” dönüş mesajları verildi.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük, Mali Sekreterimiz Ali Taştan, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Barış Düdü, Genel Eğitim Basın-Yayın Sekreterimiz Semra Pektopal, bağlı Sendikalarımızın Genel Başkanları, MYK üyeleri ve çok sayıda üyenin katıldığı Gündoğdu Meydanı’ndaki  mitingde “Ne Darbe Ne Dikta” diyerek Demokrasi ve Cumhuriyete sahip çıkıldı.  

Mitingde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim manifestosunu Gündoğdu Meydanı’nda toplanan demokrasi ve cumhuriyet sevdalılarına okuyarak oylarına sundu. Kitle oybirliğiyle manifestoyu onaylayarak, hep birlikte “Cumhuriyete ve Demokrasiye” sahip çıktılar.  

LAİKLİK BİZİM ÇİMENTOMUZ

Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin laik, demokratik cumhuriyete, parlamenter sisteme yapıldığının altını çizerek, “Bu Meclis gazi Meclis’tir. Mustafa Kemal’in meclisidir. Kimse unutmasın, TBMM’nin temeli salonlarda atılmamıştır, cephelerde atılmıştır”  şeklinde konuştu.

Taksim manifestosunu Gündoğdu Meydanı’nda da tekrarlayan Kılıçdaroğlu,  konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“OHAL kişisel emeller için kullanılmamalıdır, KHK’lerle devlet inşa edilemez. Devletin inşa yeri TBMM’dir.  

Cumhuriyetin kurucu ayarlarına dönmek gerekir.  

Laiklik din ve vicdan özgürlüğü demektir. Bizi bir arada tutan çimentodur.

Kışlaya, adliyeye, camiye siyaset girmemelidir.

Devlette, bilimsellik ve liyakat esas olmalıdır.

Körü körün sadakat darbeye zemin hazırlayan zihniyettir. Sadakatin yolu; hukuka, cumhuriyete olmalıdır.”