KONAK BELEDİYESİ’NDE TÜM YEREL-SEN’E BASKI

KONAK BELEDİYESİ’NDE TÜM YEREL-SEN’E BASKI

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e bağlı Tüm Yerel Sen Sendikası, İzmir’in Konak Belediyesi’nde sendika yöneticisine yapılan baskıyı protesto etti.   Tüm Yerel Sen Sendikası üyeleri, Konak Belediye Başkan Yardımcısı Abdül Celil Durdu tarafından yürütülen susturma ve sindirme girişimine tepki gösterdiler.

Tüm Yerel-Sen Sendikası 2. Nolu Şube Yöneticisi Özgür Işık’ın çalıştığı kurumda sendikal çalışmasına engel olan Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdül Celil Durdu basın açıklamasıyla kınandı.

 

Grup ve üyeler adına açıklamayı Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç,  Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkan Hasan Kütük ile birlikte yaptı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun İzmir il  temsilciliği önünde yapılan basın açılamasına Konfederasyon Eğitim Basın Yayın Genel Sekreteri Semra Pektopal, Tüm Yerel-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Dr. Hakan Kıran, 2 Nolu Şube Başkanı Tamer Yiğit ile Şube Yöneticileri ve Birleşik Kamu İş’e bağlı sendikaların şube başkanları ve üyeleri katıldı.

 “AİDAT KESİNTİSİ KABUL EDİLEMEZ”

Tüm Yerel Sen Genel Başkanı Doğan Koç,  “AKP İktidarının kendi sendikalarını yaratarak çalışanları ücretli köle haline getirdiği ülkemizde, amacı emekçilerin ekmeğini büyütmek olan sendikamıza yönelik, Konak Belediyesi’nde yaşadığımız baskı ve sürgün politikalarına karşı tepkimizi göstermek için toplandık” dedi.

Sendikalarının örgütlü olduğu Konak Belediyesi’nde çalışanlardan alınan aidatlara karşı çıktıklarını belirten Koç, dayanışma aidatına karşı çıktığı ve sendikal çalışmalar yürütmesi nedeniyle İdari Sekreterimiz Özgür Işık’a baskı uygulanması kabul edilemez diyerek ateş püskürdü.

Dayanışma aidatı altında süslenerek yapılan kesintilerin kaldırılması gerektiğini ifade eden Koç, “Aslında dayanışmayla uzaktan yakından alakası olmayan, belediyelerde yaptığı sözleşmeyi gerekçe göstererek emekçilerin cebine göz diken sendikal anlayışı ve sömürü düzenini yıkmak için her yerde mücadele ediyoruz. Bu anlayışa Gaziantep Belediyesi’nde de karşı çıktık.  Tüm Bel-Sen Sendikası’nın  Gaziantep Belediyesi’nde  karşı çıktığı aidat kesintisine Konak Belediyesi’nde kendi üyeleri de dahil bizim üyelerimizden aidatı almaktadır.  Bu nasıl bir sendikal anlayıştır” şeklinde konuştu.

 “KONAK BELEDİYESİ MAHKEME KARARINI HİÇE SAYDI”

Koç, Konak Belediyesi’nde Tüm Bel-Sen ile imzalanan sözleşmede çalışanlardan, dayanışma aidatı adı altında yapılan haksız ve hukuksuz kesintileri mahkemeye taşıdıklarını ve kazandıklarını hatırlattı.  Koç, “Mahkeme dayanışma aidatları kesintisini haksız bulmuş ve üyelerimize iadesine karar vermiştir.  Konak Belediyesi’ne vermiş olduğumuz iptal ve iade dilekçeleri hiçe sayılmıştır. Mahkemenin vermiş olduğu karar, 1 aylık yasal süre geçmesine rağmen neden uygulanmadı?” ifadelerinin kullandı.

Konak Belediye Başkan Yardımcısı Abdül Celil Durdu’nun kendisini mahkemenin üstünde gördüğünü ve İdari Sekreterlerinin de tehdit edildiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Durdu, İdari Sekreterimiz Özgür Işık’ı, kendisine bağlı İnsan Kaynakları Müdürlüğü odasına çağırtarak ‘Sen mahkeme kararıyla ilgili üyelerinizden dilekçe topluyormuşsun. Bu işlere fazla girme. İnsan Kaynaklarında mı çalışacaksın, yoksa sendikacılık mı yapacaksın?’ diye tehdit etmiştir. Hatta tehdit etmekle kalmamış, hiçbir gerekçe göstermeden dış bir  müdürlükte görevlendirmiştir.”

“ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNE PRANGA VURULUYOR”

“Dayanışma aidatı emek sömürüsüdür. Sürgünlere ve baskılara boyun eğmeyeceğiz” diyen Koç, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Emek en yüce değerdir anlayışına sahip, sosyal demokrat bir belediyede başkan yardımcısından bunun gereğini yerine getirmesini ve tarafsız olmasını bekliyoruz. Bu örgütlenme özgürlüğüne vurulmak istenen bir prangadır ve anayasamıza göre de suçtur.  Her iki sendikaya da aynı mesafede kalmaya özen gösteren Konak Belediye Başkanımız Sema PEKDAŞ’ıda yargı kararını uygulamadığı zaman kamu zararına uğrayacağının bilinmesini istiyoruz? Tüm Yerel-Sen olarak; kimseden ayrımcılık talep etmiyoruz. İdarecilerden beklediğimiz yalnızca tarafsız olmalarıdır.”