KONFEDERASYONUMUZ EĞİTİM-İŞ SENDİKAMIZIN  5.OLAĞAN GENEL KURULUNA KATILDI

KONFEDERASYONUMUZ EĞİTİM-İŞ SENDİKAMIZIN  5.OLAĞAN GENEL KURULUNA KATILDI

 

 

 

 

Konfederasyonumuz Merkez Yönetim Kurulu sendikamız Eğitim-İş’in 5.Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Eğitim-İş 5. Olağan Genel Kurulu 5-6 Ağustos tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Kurulda Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Genel Mali Sekreteri Ali Taştan, Genel Örgütlenme Sekreteri Barış Düdü, Genel Eğitim Basın-Yayın Sekreteri Semra Pektopal, Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Engin Çoğal katıldı. Ayrıca Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Hakan Kıran, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, TÖS yönetim kurulu üyesi Burdur eski Senatörü Ekrem Kabay ile CHP milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda üye katıldı.

Genel Kurul, Ankara Latanya otelde delegelerin büyük çoğunluğunun katılımıyla coşku ile  başladı. Genel Kurul Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları ve sendikal mücadelemizde yitirdiğimiz arkadaşlarımız anısına saygı duruşu ve ardından İstiklal marşımızın okunması ile başladı.

Oy birliği ile seçilen Genel Kurul’da Divan Başkanlığı’nı ilk Eğitim-İş’in Kurucularından Erdal Çalı yaptı. Divan seçiminden hemen sonra divana gelen öneri ile 5. Olağan Genel Kurulun adı; PKK terör örgütü tarafından şehit edilen öğretmenler Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz’a ithaf edildi.

Hazırlanan sinevizyon gösterisinin izlenmesinin ardından Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık açılış konuşmasını yaptı. Genel Başkanın konuşmasını, Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük'ün konuşması takip etti.  CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ve diğer partilerin genel başkan veyardımcıları ile temsilcileri, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Avukat Hüseyin Özbek, 24'üncü Dönem CHP Milletvekili Nur Serter, Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka birer konuşma yaparak genel kurulda seçime giren adaylara başarılar dilediler.


Kongreye katılan Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın genel başkanları da birer konuşma yaparak kongreye başarılar dilediler.

Genel kurulun ikinci gününde sendika organlarına seçimler yapıldı. Merkez Yönetim Kurulu için üç liste ve 2 bağımsız aday katıldı. Merkez Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Disiplin Kurulu ve Konfederasyon Üst Kurul Delegeliği için 302 delegenin oy kullandığı seçimde yeni Merkez Yönetim Kurulu şu adlardan oluştu:

Orhan Yıldırım, Bilal Şener, Maksut Balmuk, Ebru Sungar, Hüseyin Kara, Yakup Tekin Efe, Suat Özkolay.

Genel Kurul, Eğitim-İş Sendikamıza yakışır bir olgunluk içinde birlik, dayanışma ve kardeşlik duygularının hakim olduğu bir ortamda gerçekleşti. Bizde  bu zorlu ve çetin  dönemde mücadele bayrağını devir alan MYK, Denetim ve Disiplin Kuruluna seçilen tüm üyelerimizi kutluyor, başarılar diliyoruz. 

Geçmiş dönemde MYK'da ve zorunlu organlarda görev almış tüm arkadaşlarımızın da emeklerine yüreklerine sağlık diyor, teşekkür ediyoruz.