TARIM ORMAN-İŞ SENDİKAMIZ MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN SORUNLARINA SAHİP ÇIKTI

TARIM ORMAN-İŞ SENDİKAMIZ MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN SORUNLARINA SAHİP ÇIKTI

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, sendikamız Tarım Orman-İş’in Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde mevsimlik soğan toplayan tarım işçilerinin ve okula gidemeyen çocukların sorunlarına dikkat çekti.

Konfederasyonumuz Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Genel Eğitim Sekreteri Suat Özkolay ile birlikte göçmen tarım işçilerinin barınma, sağlık ve çalışma koşullarını görmek ve dinlemek için soğan tarlasına gittiler. Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını tarlada gören Konfederasyonumuz ve sendikamız Tarım Orman-İş, Şereflikoçhisar- Evren 8.km.’de bulunan işçilerin kurdukları çadırları ziyaret ederek, çocuklara kitap, kırtasiye ve giyim yardımı yaptılar.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen mevsimlik tarım işçileri,  Şereflikoçhisar- Evren mevkiinde ilkel çadırlarda sağlıksız koşullarda yaşamak zorunda kalmaktadır. Tarım işçileri, devletin Suriyelilere daha iyi koşullarda çalışma imkanı verdiklerini belirterek, “Devletin veya  tarlasında çalıştığımız ağaların sigortalarımızı yaptırmalarını bekliyoruz. Soğan tarlasında zor şartlarda çalışmak zorunda kalmaktayız. İnsani şartlarda çalışma olanakları istiyoruz. Suriyelilere verilen konteynır kentlerin benzerlerini bizler içinde yapılmasını istiyoruz.” Şeklinde konuştular.