YANDAŞLARI SOBELEYEN EĞİTİM İŞ YÖNETİCİSİNİN YARGILANMASI BAŞLADI!

YANDAŞLARI SOBELEYEN EĞİTİM İŞ YÖNETİCİSİNİN YARGILANMASI BAŞLADI!

 '10.köy sanığı'na büyük destek

Okul müdürlerinin atamalarının usulüzlüğünü kamuoyuna duyurduğu için yargılanan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Rona, ilk duruşmasında büyük destek gördü

Bursa'da 2016 yılındaki okul müdürü atamalarının yandaş sendikaların listelerine göre yapıldığını ortaya koyan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona'ya, "kişisel mahremiyeti ihlal etmek" suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması, bugün Ankara Adliyesi'nde görüldü.

ADLİYE DEĞİL DAYANIŞMA BAHÇESİ

Bursa Şube Başkanı Özkan Rona'ya destek için Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile Eğitim-İş Şube Yöneticileri, demokratik kitle örgütünün temsilcileri ve CHP'den şu isimler vardı:

Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın ve Ceyhun İrgil, Denizli Millletvekili Kazım Arslan, Ankara Milletvekili Mustafa Balbay, Eskişehir milletvekili Gaye Usluer, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça.

Dayanışma için buluşan kitle, "Ya hep beraber ya hiç birimiz, Özkan Rona'ya özgürlük!" pankartı arkasında buluştu.

Duruşma öncesi Adliye önünde bir basın açıklaması yapan Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, söze, dayanışma gösteren herkese teşekkür etmekle başladı.

"RONA'NIN HEDEF ALINMASI TESADÜF DEĞİL"

"Hırsızı yakalayan evsahibi yargılanıyor" diyen Balık, Bursa'da okul müdürlerinin liyakatla değil, kriterleri belli olmayan mülakatlarla atandığını ve mülakat sonuçlarının Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce gizli tutulduğunu hatırlattı. Özkan Rona ve arkadaşlarının, atamaların tam listesine ulaştığını ve Eğitim Bir Sen başta olmak üzere yandaş sendika üyelerinini devlet eliyle nasıl kadrolaştığını ortaya koyduğunu vurgulayan Genel Başkan, "Bu davayla adam kayırmak, kişisel mahremiyet alanına girerken; bunu ortaya çıkarmak suç sayılmıştır" dedi.

Rona'nın; okul zillerinden dombranın sökülmesinden, okullardan Atatürk köşelerinin kaldırılmasını deşifre etmeye, usulsüz atamaları su yüzüne çıkarmaktan, 10.yıl Marşı'nın kaldırılmasını engellemeye kadar birçok önemli zafere imza attığını hatırlatan Mehmet Balık, Özkan Rona'nın hedef alınmasının tesadüf olmadığını vurguladı.

Açıklama, Özkan Rona'ya sonuna kadar destek verileceği ve laik eğitim için mücadeleden asla vazgeçilmeyeceği vurgusuyla sonlandı.

'BEN DEĞİL EMEK HIRSIZLARI YARGILANMALIYDI'

Açıklamanın ardından başlayan duruşmada Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, savunma yaptı.

"Ortada büyük bir yandaş kayırmacılığı olduğunu fark ettik ve bunu ortaya çıkardık. Bu bizim sendikacılık faaliyetlerimiz arasında vardır ve kamuoyunu bilgilendirmek toplumsal görevimizdir" diyen Rona, sözlerini şöyle bitirdi:

"Asıl yargılanması gerekenler; bu usulsüz atamaları yapan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve hak etmedikleri halde okul müdürü koltuklarına kurulan yandaş sendikalılardır. Onlar dururken benim yargılanıyor olmam, en başta Türkiye için bir utançtır."

Mahkeme, davacı olan Eğitim Bir Sen'lilerin hepsinden ifade alınmadığı gerekçesiyle 6 Kasım'a ertelendi.

Eğitim İş yöneticileri ve Özkan Rona, adliyeden alkışlar eşliğinde çıktı.